Czy można pomalować rolety materiałowe? - Art Studio - Dekoracje

Czy można pomalować rolety materiałowe?

Użytkowanie rolet wewnętrznych prędzej czy później doprowadza do zużycia materiału. Niekiedy mogą się na nich pojawić nieestetyczne plamy od wilgoci czy odbarwienia powstałe na skutek promieni słonecznych. Jeśli mechanizm jest sprawny, a problem leży jedynie w materiale, nasuwa się na myśl pomalowanie go, aby wyglądał świeżo i służył jeszcze przez dłuższy czas. Czy jest to dobry pomysł? A jeśli tak, to czym i jak pomalować rolety wewnętrzne?

Czy można pomalować rolety materiałowe?

Malowanie rolet zewnętrznych to dość częsta praktyka, pozwalająca na przywrócenie im estetyki. Czy podobnie jest w przypadku rolet wewnętrznych? Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto zdać sobie sprawę z tego, jak takie akcesoria powstają.

 

Tkaniny rolet potrzebują bowiem specjalnych procesów barwienia, a następnie są impregnowane celem usztywnienia. Należy pamiętać, że wszelkie metody wykorzystywane do tych procesów, a także substancje, są dobierane tak, by zapewnić rolecie funkcjonalność. Z tego względu samodzielne ich malowanie może się skończyć jej utratą, a ponadto stratą pieniędzy, które można by przeznaczyć na wymianę samego materiału, jeśli mechanizm jest sprawny – co często jest możliwe.

 

Czy można pomalować rolety? Generalnie takie samozwańcze zabiegi są wysoce odradzane. Zwykła farba może zniszczyć materiał, a ponadto istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że będzie ona po prostu odpryskiwać, co szybko zniweczy podjęte wysiłki.

 

Każda dodatkowa warstwa na materiale zwiększa bowiem jego grubość, co sprawia, że roleta będzie się krzywo zwijać albo zwinięcie jej do końca będzie ogólnie niemożliwe. Natomiast nałożenie równomiernej warstwy farby jest mało prawdopodobne. Z powyższych względów zazwyczaj odradza się malowania rolet wewnętrznych. Czy istnieją wyjątki od tej reguły?

Jak pomalować rolety wewnętrzne, aby ich nie uszkodzić?

Choć odpowiedź na pytanie o to, czy można pomalować rolety materiałowe, jest ogólnie przecząca, można to oczywiście zrobić na własne ryzyko. Pocieszającą wiadomością jest to, że da się je pomalować w taki sposób, by jak najbardziej je zminimalizować.

 

Przykładowo, jeśli tylko dół rolety nosi nieestetyczne ślady użytkowania, można odświeżyć tylko tę część, jednak zwijanie jej do końca po takim zabiegu będzie niewskazane i trzeba się liczyć z tym, że z tego powodu roleta utraci część swojej funkcjonalności.

 

Niekiedy pomalowanie rolet w całości może być skuteczne, jeśli zastosuje się farbę przeznaczoną do tkanin i odpowiednio ją rozcieńczy, jednak nie w każdym przypadku będzie to efektywne w związku z tym, że nabywca takiego akcesorium raczej nie posiada wiedzy na temat tego, jakie substancje barwiące i impregnujące zostały zastosowane na etapie produkcji, a w związku z tym – jak bardzo roleta będzie podatna na wchłanianie farby i czy nie ulegnie usztywnieniu.

Czym pomalować rolety materiałowe?

Jeśli podejmujemy ryzyko takiego zabiegu, musimy wiedzieć, czym można pomalować rolety. Jeżeli decydujemy się na opcję odświeżania wyłącznie samego dołu materiału i nie planujemy potem zwijać rolety do końca, wystarczą nam farby akrylowe.

 

Jeśli plamy czy nieusuwalne zabrudzenia są nierównomierne, warto zdecydować się na cieniowanie. W tym celu na samym dole zaczyna się od nierozcieńczonej warstwy farby, a im wyżej, tym więcej wody należy zastosować.

 

W sytuacji, gdy zastanawiamy się, jak pomalować rolety wewnętrzne w całości i jesteśmy przygotowani na to, że istnieje duże prawdopodobieństwo porażki, możemy skorzystać ze zwykłych akwareli. Takie farby należy mocno rozwodnić, aby zapobiec usztywnieniu tkaniny. Siłą rzeczy jednak nie uzyskamy tutaj efektu równomierności – smugi będą dobrze widoczne zwłaszcza pod światło, dlatego już na wstępie warto mieć świadomość, że najlepszą opcją w takim przypadku jest zdecydowanie się na jakiś konkretny deseń. Aby efekt był możliwie jak najbardziej estetyczny, powinno się nakładać rozcieńczoną farbę w tym samym kierunku. Malowanie można wykonać przy pomocy pędzla o miękkim włosiu lub małej gąbki.

 

 

Komentarze

Zostaw swój komentarz