Konserwacja tkanin - Art Studio - Dekoracje

Konserwacja rolet plisowanych

Instrukcja jak prawidłowo wykonać proces prania i czyszczenia tkanin plisowanych.

Nie dopuszczać do mocnego zabrudzenia tkanin, w takim wypadku pranie może nie przynieść żądanego efektu. Zawsze starać się wyczyścić najpierw na sucho. Przecierać i odkurzać plisy systematycznie zapobiegając mocnemu zakurzeniu i zabrudzeniu. Zawsze demontować rolety plisy w czasie mycia okien, silne środki czyszczące mogą powodować odbarwienie tkaniny.

1. Przygotowanie do prania.

Przygotuj odpowiednie naczynie aby swobodnie móc zanurzyć całą plisę. Woda powinna mieć temperaturę do 30 stopni i zawierać delikatny detergent, który nie uszkodzi i nie odbarwi tkaniny. Zalecamy aby przed praniem właściwym wykonać próbę prania na próbnej tkaninie. 

Jeżeli masz wątpliwości czy środek piorący nie odbarwi tkaniny zamów bezpłatną próbkę tkaniny i wypróbuj na niej działanie płynu.

2. Namoczenie tkaniny

Zanurz plisę na maksymalnie 15 minut w przygotowanej kąpieli. Pamiętaj aby cała plisa została zanurzona. Nie załamuj garbów plisy i nie pocieraj jej w czasie prania.

3. Pranie rolety plisowanej

Delikatnie i powoli rozłóż i złóż plisę trzymając ją stabilnie i nie dopuszczając do zagnieceń.

Uważaj aby nie zagniatać tkaniny - może to doprowadzić do załamania garbów i powstania przebarwień i załamań, które będą niemożliwe do usunięcia. Nie trzyj tkaniny szczoteczkami czy też innymi narzędziami. Wszelkie odstępstwa od instrukcji mogą doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń. 

4. Płukanie rolety po praniu

Po wykonaniu prania właściwego opłucz tkaninę z obu stron z pomocą drugiej osoby trzymając plisę za górną listwę i za sznurki zapobiegając niekontrolowanemu rozwijaniu się plisy.

Płukanie wykonaj letnią wodą pod małym strumieniem aby nie uszkodzić struktury plisy.

5. Osuszanie rolety plisowanej

W celu osuszenia złóż plisę i delikatnie ściśnij odprowadzając nadmiar wody na zewnątrz. 

Uważaj na dokładne i prawidłowe złożenie plisy podczas tej czynności.

6. Suszenie plisy

Po praniu załóż plisę na okno i zostaw do wyschnięcia na 12 do 24 godzin.

WAŻNE: W czasie suszenia plisa musi być złożona, najlepiej związać ją sznureczkiem lub spiąć gumką. 

7. Etap końcowy

Po ok 24 godzinach można rozłożyć plisę i ewentualnie dosuszyć jeżeli jest jeszcze wilgotna.

Jeżeli cały proces był wykonany prawidłowo, to plisa będzie spełniać swoją funkcję jak przed praniem. 

Wszelkie przebarwienia lub uszkodzenia tkaniny mogą powstać w wyniku źle przeprowadzonego procesu lub użycia niewłaściwych detergentów. Dlatego bardzo ważne jest stosowanie się do instrukcji i wykonanie próbnego prania na kawałku materiału.