Jak schłodzić pomieszczenie - sposoby na upał - Art Studio - Dekoracje

Jak schłodzić pomieszczenie - sposoby na upał

Latem wysokie temperatury dają nam się we znaki nie tylko na zewnątrz, ale i wewnątrz wszelkiego rodzaju pomieszczeń. Słońce potrafi bardzo skutecznie rozgrzać nasze mieszkanie, a przebywanie w nim szybko staje się niekomfortowe. 

Latem wysokie temperatury dają nam się we znaki nie tylko na zewnątrz, ale i wewnątrz wszelkiego rodzaju pomieszczeń. Słońce potrafi bardzo skutecznie rozgrzać nasze mieszkanie, a przebywanie w nim szybko staje się niekomfortowe. Całe szczęście w domu mamy możliwość zwalczenia tego zjawiska przy pomocy różnych sposobów. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak schłodzić pomieszczenie w upał, to jesteś w odpowiednim miejscu. Serdecznie zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Jak efektywnie schłodzić pomieszczenie?

Istnieje wiele mniej lub bardziej skutecznych metod ochłodzenia swojego mieszkania, domu czy też biura. Poniżej przedstawimy kilka z nich.

 

Pierwszą i jedną z najpopularniejszych metod chłodzenia pomieszczeń jest wietrzenie. To najprostsze i najtańsze rozwiązanie, które może być zastosowane w zasadzie wszędzie tam, gdzie znajdują się okna. Poprzez ich otwarcie nie tylko wpuszczamy do wnętrza mieszkania świeże powietrze, ale także powodujemy jego ciągłą cyrkulację, dzięki czemu w środku robi się chłodniej. Należy jednak uważać, ponieważ gdy na zewnątrz panuje wyższa temperatura niż wewnątrz, możemy sprawić, że w mieszkaniu czy domu zacznie być duszno, ponieważ powietrze nie będzie znajdowało się w ruchu. Trzeba także zwrócić uwagę, aby otwierając dodatkowe okno w innym pomieszczeniu, nie robiąc jednocześnie niepotrzebnego przeciągu, który może sprawić, że nasze okna z impetem się zamkną, co może z kolei doprowadzić do stłuczenia szyb.

 

Kolejną opcją jest chłodzenie pomieszczenia przy pomocy wiatraków stacjonarnych. To także stosunkowo tania opcja, jednak wiele osób zaznacza, że jest mało skuteczna. W przypadku wysokich temperatur nawet większe wiatraki mogą nie dać sobie rady i po prostu będą wprawiać w ruch ciepłe powietrze, ale nie będą dawały przyjemnego powiewu, na który przecież tak liczymy. W innych warunkach oczywiście wiatraki są dosyć skuteczne i zdecydowanie warto mieć chociaż jeden na wyposażeniu.

 

Innym, ale równie popularnym rozwiązaniem jest oczywiście mechaniczna klimatyzacja. Ta opcja również ma swoje zalety i wady. Po pierwsze, jest dosyć skuteczna w niewielkich pomieszczeniach, co stanowi zarazem jego wadę, ponieważ chłodzi ona punktowo i o choć takie rozwiązanie działa na niewielkich powierzchniach, tak w większych pokojach jest mniej skuteczna. Po drugie, klimatyzacji nie można zamontować bez odpowiedniego rozplanowania. Należy w pierwszej kolejności przygotować specjalny otwór w ścianie, którym zostaną poprowadzone wszystkie przewody i rury niezbędne do poprawnego funkcjonowania urządzenia. Do zalet klimatyzacji należą jeszcze inne jej cechy jak np. szybkość działania. Wówczas możesz ją włączyć i cieszyć się nawiewem. Niewątpliwym minusem jest ponadprzeciętne zużycie energii elektrycznej, co wiąże się z wyższymi opłatami.

Osłony okienne na ratunek przed upałem

Wymienione mechaniczne i tradycyjne metody chłodzenia pomieszczeń mają swoje wady i zalety, jednak poza wietrzeniem wymagają od nas pewnych wydatków oraz zajmują przestrzeń w pomieszczeniach, a ponadto bardzo trudno jest dostosować ich wygląd tak, aby pasowały do aranżacji w danym pokoju. Właśnie z tego względu doskonałą alternatywą dla wszystkich wymienionych powyżej metod są wysokiej jakości rolety zaciemniające.

 

Rolety zaciemniające mają w zasadzie same zalety. Są łatwo dostępne (bez problemu kupisz je w wielu sklepach lub zamówisz przez internet), uniwersalne, łatwe w montażu, a także doskonale dopasowują się do aranżacji i co najważniejsze skutecznie izolują promienie słoneczne. W jaki sposób chronią one przed upałem?

 

Docierające do nas promienie słoneczne powodują, że temperatura powietrza w otoczeniu wzrasta. Jeżeli zatem w jakiś sposób nie uda nam się w pełni zatrzymać dopływu światła, to skutecznie ograniczą poziom nagrzania danej powierzchni. Właśnie w ten sposób funkcjonują rolety zaciemniające. Po ich zewnętrznej stronie można znaleźć specjalną warstwę materiału, której zadaniem jest pochłanianie światła słonecznego i uniemożliwienie dostania mu się do naszego pomieszczenia. W ten sposób wnętrze nie ulegnie znaczącemu nagrzaniu, a więc będzie można w nim komfortowo przebywać, nawet w przypadku ekstremalnego skwaru na zewnątrz.

 

Montaż rolet jest tak naprawdę zależny od ich rodzaju. Dostępne są bowiem rolety montowane na ramie okna, a także rolety zawieszane na ścianie nad oknem. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, jednak są one dosyć proste. Łatwiejszy z nich jest zazwyczaj montaż do ramy okiennej, ponieważ w większości rolet, które z niego korzystają, stosuje się bezinwazyjne sposoby takie jak .m.in. specjalne naklejki czy haczyki.

 

Oprócz tego bardzo łatwo jest dobrać odpowiedni kolor rolety do konkretnej aranżacji, ponieważ na rynku dostępnych jest wiele rozmaitych wzorów. Jeżeli natomiast chodzi o czyszczenie, to wystarczy od czasu do czasu przetrzeć materiał wilgotną szmatką, aby, a jeśli dojdzie do poważniejszego zabrudzenia, to można je bez większego problemu wyprać.

Komentarze

Zostaw swój komentarz