Jaki kolor rolet chroni przed słońcem? - Art Studio - Dekoracje

Jaki kolor rolet chroni przed słońcem?

Decydując się na montaż rolet, często czynnikiem decydującym o danym modelu są nie tylko walory estetyczne, ale także funkcjonalność związana z ochroną przed słońcem, a co za tym idzie przed nagrzewaniem się pomieszczenia.

Decydując się na montaż rolet, często czynnikiem decydującym o danym modelu są nie tylko walory estetyczne, ale także funkcjonalność związana z ochroną przed słońcem, a co za tym idzie przed nagrzewaniem się pomieszczenia. Warto na początku zastanowić się, na jak dużym stopniu zaciemnienia Ci zależy oraz czy priorytetem jest ograniczenie dostępu światła czy ciepła. Rolety ciemniejsze, wpuszczające mniej promieni słonecznych do pomieszczenia, ograniczają dostęp światła naturalnego. Zatem tym, co należy rozważyć przed wyborem, jest funkcja, jaką dana roleta ma spełniać. Jeśli okno znajduje się przy ruchliwej ulicy i zamierzasz zasłaniać je także w ciągu dnia, kiedy korzystasz z Twojego pokoju, pamiętaj, że ciemna roleta spowoduje, że będziesz zmuszony używać światła sztucznego do oświetlenia przestrzeni. Rolety jasne nie pochłaniają promieni słonecznych w przeciwieństwie do ciemnych rolet. Biel pełni funkcję, którą można porównać do lustra. Odbija światło, a tym samym minimalizuje ryzyko nagrzewania się rolet i oddawania ciepła do pomieszczenia. Jasne rolety zatem wpuszczą znacznie więcej światła do pomieszczenia, ale zminimalizują przepuszczanie ciepła. W pierwszym kroku określ swój priorytet w kwestii zadań, które dana roleta ma spełniać. Być może szukasz kompromisu między ochroną przed słońcem a przepuszczaniem promieni słonecznych?

 

Jakie rolety najlepiej chronią przed słońcem?

 

Rolety zaciemniające są coraz częściej doceniane przez osoby ceniące spokojny, komfortowy sen. Nie da się ukryć, że w ciemnym pokoju, w którym brakuje rozpraszających i wybudzających ze snu bodźców, śpi się znacznie głębiej. Jeżeli Twoja sypialnia znajduje się od wschodu i zmartwieniem są dla Ciebie promienie słoneczne, które budzą Cię wcześnie rano, zastanów się nad ciemnymi kolorami, które zasłaniane na noc maksymalnie ograniczą dostęp porannego światła, pozwalając Ci na długi, spokojny sen. Zmorą osób mieszkających w mieście bardzo często są latarnie usytuowane w pobliżu okien mieszkania. W tym przypadku ciemne rolety także będą dobrym rozwiązaniem. Znajdują one zastosowanie również we wnętrzach, w których dostęp światła jest niepożądany ze względu na funkcję, jaką pełnią. Są to między innymi sale konferencyjne, wykładowe itp. Należy także zaznaczyć, że nie tylko odcień rolety, ale także jakość wykonania wpływa na przepuszczalność światła. Rolety, które oferujemy, stworzone są z tkanin o bardzo gęstym splocie, dzięki czemu nawet modele w jaśniejszych barwach skutecznie zmniejszają stopień przepuszczania słońca.

 

Rolety chroniące przed słońcem

 

Kwestia przepuszczalności promieni słonecznych dotyczy zarówno aspektu przyciemnienia, jak i nagrzewania pomieszczeń. Jasne rolety wpuszczą więcej światła do pokoju, natomiast ciemne ograniczą jego dostęp. Jeśli zatem zastanawiasz się, jakie rolety skutecznie chronią przed słońcem, a z drugiej strony nie ograniczają nagrzewania pomieszczenia, wówczas to ciemniejsze rolety lepiej odpowiedzą na Twoje potrzeby. Pamiętaj także, że im wyższa jakość materiału, z którego wykonane są rolety, tj. grubszy, gęstszy splot, tym większa gwarancja na zatrzymanie światła słonecznego.

 

Rolety nieprzepuszczające ciepła

 

Czymś innym jest funkcja ochrony przed ciepłem. Czerń pochłania światło, dzięki czemu gwarantuje dobre zaciemnienie. Natomiast jeśli nie myślisz o ochronie przed słońcem, ciemne rolety wypadną gorzej od jasnych, ponieważ pochłaniają promienie słoneczne. Biel, jak już wspomnieliśmy, odbija światło i nie zatrzymuje go w sobie, dlatego jasne rolety nie oddają ciepła. Jeżeli zależy Ci na dogrzaniu pokoju, wybór wydaje się oczywisty.

 

Jakie rolety wybrać? – podsumowanie

 

  • Jasne barwy odbijają światło – gwarantują wyższą przepuszczalność światła, ale niższą przepuszczalność ciepła,
  • Ciemne barwy pochłaniają światło - gwarantują niższą przepuszczalność światła, ale wyższą przepuszczalność ciepła.

Rolety jasne, to rolety odbijające słońce, a więc zapewniające większą ochronę przed ciepłem, a jednocześnie wypuszczające do pomieszczenia więcej światła. Rolety ciemne zachowują się wręcz przeciwnie. Gwarantują lepsze zaciemnienie, ale i zwiększają ryzyko przepuszczania ciepła poprzez pochłanianie promieni słonecznych. Zastanów się, na jakiej funkcji rolet Ci najbardziej zależy. Czy ochrona ta dotyczyć ma nieprzepuszczalności światła czy ciepła? Co jest dla Ciebie priorytetem? Być może odpowiedni dla Ciebie byłby kompromis pomiędzy dostępem do światła a ewentualnym nagrzewaniem się pokoju latem. Przy wyborze kolorów wpadających szarości, ciemne beże lub mające żywe barwy, zapewnisz sobie nieco mniejszy dostęp światła, niż w przypadku rolet bardzo jasnych, ale i z pewnością mniejsze ryzyko nagrzewania się pomieszczenia niż przy wyborze ciemnych rolet.

Komentarze

Zostaw swój komentarz