Rolety w kasecie czy wolnowiszące - Art Studio - Dekoracje

Rolety w kasecie czy wolnowiszące

Aranżacja okien to jeden z niezbędnych elementów wykończenia wnętrz. Wybierając odpowiednie rolety, coraz częściej bierzemy pod uwagę nie tylko rozmiar czy kolor, ale również sposób montażu, który okaże się dla nas najlepszy. Jedną z najczęstszych wątpliwości jest to, czy wybrać rolety w kasecie, czy bez – my postaramy się ją rozwiać.

Rolety wolnowiszące czy w kasecie – jaka jest między nimi różnica?

Różnicą, która najbardziej rzuca się w oczy, jest zabudowana góra w przypadku rolet w kasecie. Inny będzie oczywiście także montaż. Modele wolnowiszące montuje się do ściany lub sufitu, natomiast w drugim przypadku rolety montowane są bezpośrednio do skrzydła okiennego – do każdego z osobna.

Rolety w kasecie czy wolnowiszące – zalety rolet wolnowiszących

W przypadku rolet wolnowiszących możemy znacznie szybciej, skuteczniej i łatwiej usunąć kurz czy inne zanieczyszczenia. Co więcej, ich ogromną przewagą nad drugim typem rolet jest fakt, że możemy je z powodzeniem zastosować, gdy chcemy zasłonić dużą powierzchnię, na przykład kilka okien. Z tego względu dobrze zdają egzamin w szkołach czy salach konferencyjnych.

 

Sprawdzają się ponadto doskonale w przypadku okien ze szprosami – wybór rolet w kasecie wymagałby większego nakładu pracy ze względu na konieczność montażu osobnego zestawu w każdej z części okna. Istnieje również ryzyko, że zaważyłoby to na estetyce wnętrza.

Rolety w kasecie czy bez – dlaczego tak wiele osób decyduje się na pierwszą opcję?

Choć bardzo często podkreśla się korzyści estetyczne płynące z wyboru rolet w kasecie, nie brakuje im zalet pod kątem funkcjonalności. Konstrukcja maskująca wewnętrzny mechanizm sprawia, że zanieczyszczenia nie mają szans, by się do niego dostać, dzięki czemu żywotność rolet zostaje przedłużona.

 

Co więcej, ten rodzaj rolet polecany jest tym, którzy zmagają się z alergią na kurz. Gdy roleta jest zwinięta, cały materiał znajduje się bowiem w środku kasety, co pozwala w pewnym stopniu uniknąć zbierania się na nich kurzu. Całkowicie zwinięty materiał chroniony jest również przed wyblaknięciem wskutek wystawienia na promienie słoneczne – pozwala to znacznie opóźnić pojawienie się efektów ubocznych użytkowania rolety, co sprawia, że wolniej się zużywa i prezentuje się nienagannie przez wiele lat. Wybierając rolety z kasetą mamy ponadto pewność, że materiał nie będzie się wyginał podczas zwijania.

 

Ten rodzaj rolet jest niezastąpiony, gdy przesłonić chcemy okna dachowe. Kolejną zaletą jest fakt, że zapewniają one maksymalną prywatność oraz optymalny stopień zaciemnienia pomieszczenia dzięki brakom prześwitów po bokach tkaniny.

Rolety wolnowiszące czy w kasecie – dla kogo sprawdzi się dany rodzaj?

Na początku warto wspomnieć, że oba typy rolet są łatwe w obsłudze, a także nie sprawiają kłopotów przy montażu. Choć każdy z nich ma niewątpliwe zalety, nie sposób jednoznacznie stwierdzić, który jest lepszy – sami musimy o tym zdecydować, biorąc pod uwagę różne czynniki, które nas dotyczą.

 

Rolety wolnowiszące doskonale sprawdzą się tam, gdzie mamy do czynienia z dużymi oknami, które z konieczności lub wygody chcemy móc szybko zasłonić. Nie musimy więc montować kilku rolet do jednego okna, by cieszyć się funkcjonalnością tego rozwiązania. Ich popularność bierze się także z tego, że często kosztują trochę mniej niż rolety w kasecie.

 

Rolety z kasetą pozwolą nam na zachowanie najwyższej estetyki w naszym wnętrzu. Dzięki nim wygodnie uchylimy lub otworzymy okno bez ryzyka uszkodzenia rolety lub stojących w pobliżu przedmiotów. Nie sprawią żadnych problemów w trakcie przeciągu, a jeśli na parapecie ustawimy dekoracje bądź kwiaty, będą one bezpieczne. Ten typ rolet na dłużej zachowa czystość oraz pozwoli uniknąć natężenia reakcji alergicznych. Jest również lepszym rozwiązaniem, jeśli chcielibyśmy powiesić w oknach firany.

 

Wybierając odpowiednie dla nas rolety nie powinniśmy zadawać sobie pytania ,,rolety w kasecie czy bez?”, ale ,,czego potrzebuję?”. Jeżeli dobrze określimy nasze potrzeby oraz wymagania przestrzeni, wybór będzie znacznie prostszy, a ponadto trafny.

Komentarze

Zostaw swój komentarz